tilbage  
LOVE - danmarksturne 2011

DANSEN er i fokus når Dansk Danseteater tager på turné hvor publikum kan opleve hele fire værker i ’LOVE’

Den brasilianske danser og koreograf Alessandro Sousa Pereira er kendt for sit smukke delikate arbejde. I ’Crossing Silence’ - et prisbelønnet værk fra 2009 for seks mænd - opgraderer han den maskuline krop til et skulpturelt og følsomt instrument. Råstyrken og den tilgængelige koreografi i ’Crossing Silence’ appellerer til et stort publikum.

Med prisvinderen ’Crossing Silence’ er Alessandro Sousa Pereira allerede blevet bredt anerkendt. Derfor har Tim Rushton bestilt et nyt værk af ham for tre mandlige og tre kvindelige dansere. Denne gang arbejder Alessandro med de mest basale af alle følelsesmæssige temaer: kærlighed. Vi ser frem til at blive fejet af banen af hans nye stykke, der tegner til at blive fængslende og musikalsk, ligesom Alessandro Sousa Pereiras natur.

Den anmelderroste ’FROST’ af Tina Tarpgaard opnåede stor kunstnerisk succes til premieren i 2009 på Hippodromen. Herfra kan opleves et yderst følsomt uddrag, der viser Dansk Danseteaters dansere i en hudløs romance.

I aftenens sidste stykke inviterer Tim Rushton selv publikum på en tur igennem kærlighedskarrusellen når han skaber et nyt romantisk værk. Kendte vokalklassikere som ‘What A Wonderful World’, ‘Summertime’, ‘A Fine Romance’ og ‘You Don¤t Know What Love Is’, bl.a. sunget af Ella, Louis, Billie, Nat & Natalie, Sarah og Frank vil udgøre den musikalske ledsagelse til denne varme, dejlige og opløftende aften i teatret.


’LOVE’ er en helaftensforestilling - med pause - og er skræddersyet turné.

Dansk Danseteater er garanten for sublime danseoplevelser. I snart 30 års levetid har ’Flagskibet for den Moderne Dans i Danmark’ indfriet publikums forventninger om ”bevægende oplevelser”.